• Historia

• f90_lat_SP1.pdf           Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o naszej szkole. Pracę wykonali uczniowie.

Ważne daty  naszej szkoły.

1 IX 1918 r.    Powstaje pierwsza w Otwocku Publiczna Szkoła Powszechna, której kierownikiem zostaje Adam Wybraniec. Dzieci, a było ich 240, uczyły się w dwóch wynajętych budynkach.

1 IX 1919 r.    Kierownictwo obejmuje Andrzej Wołk, a szkoła otrzymuje pieczątkę z godłem państwowym.

1924 - 1927 r. Kierownikiem szkoły jest Władysław Miśniakiewicz.

1927/1928 r. Szkoła otrzymuje nowy, własny budynek, który mieści 672 uczniów, a obowiązki kierownika przejmuje Henryk Lotholc. W listopadzie 1927 r. szkole nadano imię: Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna im.Władysława Stanisława Reymonta w Otwocku.

W wyniku przeprowadzonego konkursu kierownictwo objął Leon Scheiblet. Od tego czasu kroniki odnotowują rozbudowę i rozwój szkoły. 1 VIII 1933 r.

Oddano do użytku salę gimnastyczną i położono fundamenty pod prawe skrzydło budynku. 1936 r.

W czasie wojny lekcje zostały przerwane. Odbywała się nauka konspiracyjna - na tajnych kompletach uczono języka polskiego, historii i geografii; gmach szkoły zajęli okupanci na magazyn zbożowy. 1939/1940 r.

Zniszczeniu uległ budynek i jego wyposażenie. 1944 r.

Dzieci i nauczyciele powracają do własnej, ale zdewastowanej szkoły. Rozpoczął się okres jej odbudowy i rozwoju. 1945 r.

Wykończono prawe skrzydło, wykonano kanalizację oraz centralne ogrzewanie. 1948/1949 r.

W listopadzie oddano do użytku drugie piętro budynku. 1959 r.

Odnotowano rekordową liczbę uczniów: w 30 oddziałach - 1279 dzieci. 1966/1967 r.

. Funkcję kierownika przejmuje mgr Helena Bartoszewicz, która kontynuuje tradycje szkoły. "Szkoły Scheibleta"L. Scheiblet odchodzi na emeryturę. Wybitny organizator, wspaniały pedagog, był i pozostanie najlepszą wizytówką i symbolem naszej szkoły -  Po 38 latach kierowania Szkołą Podstawową nr 1, mgr 1971 r.

W październiku odbyło się wręczenie sztandaru i odznaczenie szkoły Medalem KEN. 1976 r.

Nowym dyrektorem została mgr Irena Bagińska. W tym czasie doprowadzono gaz do budynku szkolnego, zlikwidowano kuchnie węglowe, podniesiono stan higieniczny łazienek. 1 IX 1985 r.

, którego naczelnym zadaniem było pozyskiwanie środków finansowych na cele gospodarczo - remontowe. Komitet Pomocy Najstarszej Szkole Otwocka Powstał 1989 r.

Dyrektorem zostaje mgr Krystyna Całka. Celem pozyskania funduszy wydzierżawiono ogród szkolny pod pawilony handlowe. 1 IX 1991 r.

. Honorową odznakę z numerem pierwszym pośmiertnie przyznano L. Scheibletowi. Odznaki otrzymali również dotychczasowi dyrektorzy szkoły, Urząd Miasta Otwocka, Ignacy Gogolewski - absolwent naszej szkoły. Odznakę Szkoły Podstawowej nr 1 Uroczyste obchody 75 - lecia szkoły. Rada Pedagogiczna ustanawia 1992/1993 r.

Dyrektorem szkoły zostaje mgr Wanda Najman. 1995 r.

Z funduszu Rady Rodziców i środków zarobionych przez szkołę powstała pracownia komputerowa. 1997 r.

"Jedynka" stała się sześcioklasową szkołą podstawową. 1 IX 1999 r.

. pobyt Władysława Reymonta w Otwocku uczniowie SP 1 biorą udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Roku Reymontowskiego W ramach obchodów 2000 - 2001 r.

Zakończenie długo oczekiwanego remontu. "Jedynka" ma nową elewację i okna. IX 2001 r.

2011 r. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Edyta Rosłaniec.

2012 r. Powstaje fundacja "Otwocka Jedynka", a jej prezesem zostaje mgr Dorota Rejek.

1 IX 2014 r. Oddano do użytku przebudowane prawe skrzydło szkoły

1 IX 2015 r. Mgr Edyta Rosłaniec zostaje dyrektorem Oświaty Miejskiej w Otwocku, p. o. Dyrektora szkoły zostaje mgr Dorota Rejek.

1 IX 2016 r. Mgr Dorota Rejek zostaje Dyrektorem szkoły .