Nie tylko się bawimy, ale też uczymy.
Uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spektaklu multimedialnym: Życie Polaków w czasie powstania warszawskiego. Potem obejrzeli film pt. "Kurier". Była to cenna lekcja historii.
Nie tylko się bawimy, ale też uczymy.
Uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spektaklu multimedialnym: Życie Polaków w czasie powstania warszawskiego. Potem obejrzeli film pt. "Kurier". Była to cenna lekcja historii.
14 listopada odbyła się gra terenowa "Niepodległa w Otwocku. Śladami Marszałka", organizowana przez członków Koła Historycznego działającego w Klubie Mlądz.
Wzięły w nie udział pięcioosobowe delegacje uczniów z miejskich szkół podstawowych pod opieką nauczycieli.
Nasza drużyna zajęła 1. miejsce! Gratulujemy!
Reportaż o tym wydarzeniu znajdziecie w informatorze miejskim "Otwock.pl" nr 18 listopad-grudzień.
Nasz Mały Samorząd działa prężnie!
Uczniowie klasy 3 a wraz z wychowawczynią przygotowali wróżby andrzejkowe dla koleżanek i kolegów z klas 1-3. Było dużo emocji, wrażeń, śmiechu, czyli świetnej zabawy!
Ostatki, ostatki... Było trochę szaleństwa na szkolnej dyskotece - zajrzyjcie do albumu fotograficznego:-)
Świetlica szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Sztuka emocji". Ma on na celu skierować uwagę i działania nauczycieli oraz dzieci w obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Nauczyciel w tym projekcie staje się przewodnikiem dziecka po świecie emocji, używając do tego celu różnych dziedzin sztuki.
Przez cały rok szkolny obserwujcie fotorelację z tego projektu w albumie fotograficznym. Pierwsze zdjęcia już tam są!
8 lisatopada o godz. 11:11 wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do hymnu". Natomiast we wtorek odbył się w naszej szkole Koncert dla Niepodległej. Było uroczyście i pięknie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.
10 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Otwocku uczestniczy w projekcie „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Projekt o wartości 146 401,22 zł dofinansowany jest w 82,52% ze środków europejskich i w 17,48% budżetu krajowego
Uczestnicy zostali wybrani zgodnie z zasadą włączania społecznego przy uwzględnieniu standardów Jakości Erasmus+.
Przystąpienie nauczycieli do projektu było sprawą niezwykle istotną. Byliśmy przekonani,
że mamy niezbędne zasoby i umiejętności, które pozwolą na realizację projektu z dużym sukcesem i korzyściami dla całej placówki. Jesteśmy zespołem chętnym do nauki, gotowym do ciągłego i systematycznego dokształcania się, uaktualniania wiedzy, zdobywania nowych kwalifikacji zespołem.
Chcemy zatem podnieść kompetencje językowe. Znajomość języków obcych jest dla nas również kluczem do sprawnego pokierowania placówki na właściwe tory jej rozwoju. Jest to istotne z punktu widzenia: nauczycieli - w sferze rozwoju zawodowego, a więc wykorzystania obcojęzycznych źródeł wiedzy: publikacji, stron internetowych, aplikacji, korzystania
z nowatorskich sposobów kształcenia; uczniów - w zakresie budowania przekonania, że nauka i znajomość języków obcych ma znaczenie i ogromny wpływ na ich przyszłe funkcjonowanie w świecie, nawiązywanie kontaktów, prowadzenie korespondencji, budowanie przyjaźni z europejskimi kolegami; całej placówki - w zakresie wzmocnienia jej europejskiego wymiaru.
Wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów w czasie kursów i bezpośrednia obserwacja pracy osób prowadzących szkolenia pozwoli poznać od strony praktycznej nowe aktywne metody nauczania, efektywnego wykorzystywania ich w procesie dydaktycznym. Uważamy, że potrzeba nam świeżego podejścia do działań dydaktyczno-wychowawczych. Musimy znaleźć metody, które pozwolą na podniesie jakości nauczania i przyciągnięcie uwagi zniechęconych do nauki młodych ludzi.
Wdrożenie do pracy dydaktycznej poznanych w czasie kursów a stosowanych w krajach europejskich nowoczesnych narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej na potrzeby pracy z uczniami, to w dzisiejszym świecie nie ekstrawagancja, lecz konieczność. Jeśli chcemy mówić językiem współczesnego młodego człowieka, trzeba wejść w jego świat,
a to dzisiaj jest świat cyfrowy.
Nauczyciele, którzy powrócą z bagażem wiedzy kulturowej i historycznej odwiedzanych krajów, zainicjują i przeprowadzą przy współpracy z uczniami inicjatywy szkolne promujące wiedzę o Europie, Unii Europejskiej, postawy tolerancji i akceptacji w każdym jej przejawie. Zmotywowani w ten sposób uczniowie, poprzez kontakty z europejskim gronem koleżanek
i kolegów zyskają świadomość współtworzenia europejskiej wspólnoty.
Wzrost kompetencji w zakresie języka angielskiego umożliwi otwarcie całej placówki na współpracę transgraniczną zwiększy europejski wymiar naszej szkoły dzięki nawiązanym kontaktom międzynarodowym. Kontakty naszych uczniów z rówieśnikami z różnych krajów europejskich umożliwią rozwój ich umiejętności językowych, komunikacji interpersonalnej, wpłyną na mądre i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Świetlica szkolna przystąpiła do programu Planeta Energii.
Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie zrealizowali scenariusz dotyczący krainy bioróżnorodności. Dzieci dowiedziały się, co to jest bioróżnorodność, poznały podstawowe czynniki zagrażające przyrodzie oraz nauczyły się, jak można ją chronić, zwłaszcza w najbliższym sąsiedztwie swojego otoczenia.
Uczniowie pod opieką nauczyciela budowali między innymi karmnik edukacyjny. Przygotowana wspólnie budka edukacyjna przeznaczona zostanie dla ptaków, takich jak jemiołuszki, sikorki czy wróbla domowego. Dzięki projektowi, uczniowie poznali i zrozumieli, że obszar, który zamieszkujemy, nie jest pustynią, a wokół nas żyją różne gatunki zwierząt i roślin.
Organizatorzy
Świętujemy jubileusz otrzymania Nagrody Nobla przez patrona naszej szkoły. Z tej okazji została przeprowadzona akcja sadzenia drzewek. Uczniowie otrzymali młode sosenki, którym znaleźli bezpieczne miejsca do wyrośbnięcia na duże drzewa!
Poniżej fotoreportaż z tej akcji.
Zbliżają się ważne dni - 1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili otwocki cmentarz, żeby uczcić pamięć najbliższych, poległych, pracowników SP1.
31 października kwestowaliśmy przy bramach cmentarza miejskiego na rzecz hospicjum domowego EMPATIA Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Zebraliśmy 4355,30 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom SP 1. Dzięki Wam inni mogą godniej żyć!
13 listopada 1924 r. patron naszej szkoły - Władysław Reymont - otrzymał Nagrodę Nobla za powieść "Chłopi".
Możecie zapoznać się z jego najważniejszymi poglądami, "złotymi myślami", które przygotowała pani Agnieszka - nasza nieoceniona nauczycielka biblioteki - na gazetce przy szkolnej bibliotece.
Zapraszamy do przyjemnej i mądrej lektury.
16 października odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość - pasowanie na ucznia i ślubowanie Pierwszoklasistów.
Duży ołówek w rękach pani Dyrektor robił wrażenie, ale miał też wielką moc - po dotknięciu nim w ramię, dawny przedszkolak stawał się nowym uczniem!
Były przemówienia zaproszonych gości, gratulacje, życzenia. Elementy dydaktyczne i humorystyczne wprowadzili uczniowie klas 3.
Przy tej okazji pani Dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za wysiłek i trud, wręczyła nagrody i podziękowania.
A wszystkiemu przyglądał się mały szkolny skrzat Jedyneczek...
Najlepsze życzenia dla wszystkich Pracowników naszej Jedynki!
5.10.2024 r. gościła w naszej szkole Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, Pani Ewa Kłak-Dybka, prawniczka zaangażowana w działalność edukacyjną dzieci i młodzieży w zakresie prawa, prowadząca pro bono warsztaty w ramach Uniwersytetu Dzieci i spotkania w placówkach oświatowych.
Pani Sędzia przeprowadziła pogadanki w kilku klasach. Podczas tych spotkań uczniowie poznali zawody prawnicze, dowiedzieli się, kogo można spotkać na sali sądowej i jaką te osoby pełnią rolę. Pani Sędzia sporo czasu poświęciła na uświadomienie młodzieży w zakresie ich odpowiedzialności karnej za popełniane czyny, w szczególności dotyczące przemocy, stalkingu i bullyingu.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowanej przez Panią Sędzię wirtualnej rozprawie sądowej, mogli decydować o wymiarze kary i poznali zasady jej wymierzania.
Bardzo dziękujemy Pani Sędzi za zaangażowanie, poświęcony czas. Spotkania były ciekawe, treści przekazane w przystępny, atrakcyjny sposób. Mamy nadzieję, że do zobaczenia na kolejnych warsztatach!
10 października obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku (World Federation for Mental Health, działająca od 1948). Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na higienę zdrowia psychicznego, podniesienie świadomości na temat ważności zdrowia psychicznego oraz roli pomocy, wsparcia w chorobie, a także modeli leczenia i czynników etiologicznych w ich powstawaniu. Zdrowie psychiczne definiowane jest wg WHO jako: „stan do dobrego samopoczucia, w którym jednostka może realizować swój własny potencjał, radzić sobie z normalnymi stresami życia, pracować produktywnie i wnosić wkład w społeczność” (WHO, 2001). Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) opisuje zdrowie psychiczne jako: „dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji. Oznacza nie tylko brak chorób, ale także poczucie własnej wartości i umiejętności czerpania radości z życia” (NFZ, 2001). Z obu definicji wynika, iż zdrowie psychiczne to stan, w którym ludzie umiejętnie zarządzają swoimi emocjami, dążą do realizacji swoich potrzeb, czują ogólny dobrostan psychofizyczny oraz potrafią cieszyć się i czerpać radość z życia wraz z odkrywaniem siebie i świata, a sytuacjach psychologicznie trudnych potrafią radzić sobie ze stresem za pomocą dojrzałych mechanizmów obronnych.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasza Szkoła dedykuje wszystkim uczniom tygodniowe prelekcje i warsztaty mające na celu poszerzenia wiedzy naszych uczniów dotyczącej wszelkich aspektów zdrowia psychicznego. Niezwykle ważne jest aby działania w zakresie promocji i profilaktyki zdrowia psychicznego były podejmowane nie tylko w tym dniu.
Więcej informacji można znaleźć w poradniku dla Rodziców wydanym przez NFZ ” ZE ZDROWIEM – zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”. Zdrowie psychiczne dzieci-wskazówki dla rodziców:
Webinar
30 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień bez Samochodu. Uczniowie klas 8 wybrali się na rajd rowerowy.
Wyruszyliśmy sprzed szkoły zaopatrzeni w kaski rowerowe i kamizelki odblaskowe.
Najpierw dojechaliśmy do malowniczego jeziora Torfy. Tu zrobiliśmy krótki postój. Niektórzy już zgłodnieli, więc przekąsili małe co nieco. Następnie ruszyliśmy w kierunku Dąbrowieckiej Góry, gdzie atrakcją są poniemieckie bunkry. W tym miejscu, pośród drzew mogliśmy dłużej odpocząć, wymyślając sobie ciekawe i zaskakujące (naszych opiekunów) atrakcje.
Do szkoły wróciliśmy na pyszny obiad.
Pogoda dopisała, humory i kondycja jeszcze bardziej!
Przyznajemy - zdarzyły się przykre niespodzianki, ale na wsystko znaleźliśmy radę.
To był udany rajd!
A co robili pozostali uczniowie?
W załączeniu kilka zdjęć:)
Szkolny wolontariat zaprasza do udziału w zbiórce książek dla polskich dzieci i polskiej młodzieży z Wilna. Zbieramy bajki, opowiadania, lektury, powieści dla dzieci i młodzieży. Książki powinny być nowe lub w bardzo dobrym stanie.
Można je przynosić do pani Ewy Kowalczyk lub Katarzyny Pasiecznik.
Drodzy Rodzice i Uczniowie.
W zwiazku z powodzią na południu Polski nasz szkolny wolontariat pragnie się przyłączyć do zbiórki darów. Do 27 września do kartonów wystawionych przy świetlicy szkolnej zbieramy:
- wodę butelkowaną,
- suchą żywność długoterminową,
- środki czystości i higieny osobistej,
- karmę dla zwierząt.
Zostań wolontariuszem i pomóż potrzebującym!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage